Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego

Miło nam poinformować, że Biblioteka Główna Uniwersytetu Pedagogicznego udostępnia zbiory systemu Academica administrowanego przez Bibliotekę Narodową.

Academica dysponuje obecnie ponad 3 mln publikacjami, przede wszystkim z lat 1990–2018. Są wśród nich: podręczniki akademickie, prace naukowe i popularnonaukowe, lektury na konkursy i olimpiady przedmiotowe, czasopisma naukowe z listy MNiSzW ze wszystkich dziedzin wiedzy, a także publikacje digitalizowane na podstawie sugestii użytkowników i zbiory POLONY. Ich liczba systematycznie rośnie.

Tryb dostępu jest zależny od prawnoautorskiego statusu publikacji. Z tych, które nie podlegają ochronie lub które zostały udostępnione na odpowiednich licencjach, można korzystać na stronie academica.edu.pl z dowolnego komputera z dostępem do Internetu. Te, które wciąż są objęte prawem autorskim można przeglądać w Czytelni Głównej BG UP w godzinach jej otwarcia na przeznaczonym do tego celu komputerze-terminalu (dotyczy to wszystkich użytkowników zapisanych do Biblioteki Głównej). Choć możliwość zapisywania i drukowania chronionych utworów jest zablokowana, dozwolone jest jednak wykonywanie kopii fotograficznych obiektów, zgodnie z zapisem o dozwolonym użytku osobistym.

Jeśli nie znajdą Państwo w Academice poszukiwanej publikacji, to warto zgłosić ten brak bibliotekarzowi. Dzięki współpracy z Biblioteką Narodową każda współczesna publikacja książkowa (od XIX wieku) może zostać w ciągu kilku dni zdigitalizowana i udostępniona w Academice najszybciej jak to możliwe, a sugestie zgłoszone ta drogą będą traktowane priorytetowo.

Korzystanie z usługi jest bezpłatne. Więcej informacji można znaleźć w podręczniku czytelnika Academiki, których uzupełnieniem są filmiki instruktażowe (pod tym adresem).

Zapraszamy serdecznie!