Wokół mody – wystawa w Bibliotece Głównej

Oddział Udostępniania Zbiorów Biblioteki Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie zaprasza na wystawę pt. Wokół mody, którą można obejrzeć w holu głównym Biblioteki do końca listopada 2019 r.

Ekspozycję otwierają ciekawostki, informujące np. o tym, do czego była używana dacha, czym charakteryzowała się czapka studencka, jak wyglądał szapoklak, co wpinała we włosy Maria Antonina.

Idąc za czerwoną wstęgą, dochodzi się do działu Moda XIX wieku, gdzie pokazano m.in.: jak ewoluowały damska i męska bielizna, jak zmieniały się wzory ubiorów domowych i odświętnych (sukien, spodni, marynarek, obuwia, nakryć głowy), a także strojów kąpielowych oraz popularnych ubrań dziecięcych.

W dziale Nauka o modzie można obejrzeć wybrane publikacje dotyczące m.in. kulturowych aspektów języka mody, a także jej historii.

W części …w modzie przedstawiono informacje na temat najpopularniejszych deseni tkanin, zgromadzono też przykłady wzorzystych materiałów oraz metek odzieżowych. W gablocie zatytułowanej Modnie i wygodnie? pokazano książki poświęcone strategii autoprezentacji, psychologii stroju, biznesowemu dress code’owi dla kobiet, a także poradnik męskiej elegancji.

W dziale ostatnim – Związani z modą – zaprezentowano książki dotyczące zawodów związanych z modą, m.in. stylisty, krawca, szwaczki, kostiumologa.

Dopełnieniem wystawy są rekwizyty: radełko krawieckie, żelazka (z duszą, na węgiel, do prasowania falbanek), naparstki, klamerki do pończoch, haftki i koniki krawieckie, pudło na kapelusze i rękawiczki z przełomu XIX i XX wieku, przykłady męskich nakryć głowy (fedora, homburg) oraz gorset krakowski. Obejrzeć też można manekin przyodziany w formę papierowej kreacji i nakrycie głowy inspirowane biretem studenckim, przygotowane z wykrojów krawieckich.

Wystawa powstała na podstawie zbiorów Biblioteki Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Opracowanie: Hanna Kościńska-Jawień, Barbara Wąsik, Agata Rubiś. Pomoc techniczna: Jan Bator. Konsultacja graficzna: Barbara Krasińska.

Zapraszamy!