Kazimierz Jaracz

Z historii Studenckiego Koła Naukowego Elektryków i Mechatroników w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

Studenckie Koło Naukowe Elektryków i Mechatroników powstało na bazie Koła Naukowego Elektryków. Studenckie Koło Naukowe Elektryków (SKNE) zostało założone przy powołanym wówczas w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie na kierunku elektrycznym nauczycielskim(1966 r.) SKNE od początku funkcjonowania (1968 r.) wykazywało się dużą aktywnością w podejmowanych formach działania. Każdy członek SKNE otrzymywał legitymację, obligującą Go do aktywnej działalności i prawa do korzystania z własnej pracowni projektowo - konstrukcyjnej.

Studenci, którzy pragnęli poszerzać swoją wiedzę, rozwijać umiejętności projektowania, sprawności manualne, konstruktorskie, znajdowali tam swoje miejsce. Prowadzone formy działalności dokumentowane były w Kronice SKNE. Zarządy Koła były wybierane na każdą kadencję. 

Meandry funkcjonowania kierunków technicznych w Instytucie Techniki ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie przełożyły się na utratę ciągłości działania Koła. SKNE przerwało swoją działalność, kiedy ministerstwo przerwało rekrutację na kierunek elektryczny – bardzo potrzebny dla kształcenia nauczycieli techników elektryków w ówczesnej rzeczywistości edukacji zawodowej. 

Po niedługiej przerwie w roku 1990 Koło to zostało reaktywowane przy istniejącym wówczas kierunku Wychowanie techniczne. Zmieniona została nazwa koła na Studenckie Koło Naukowe Elektryków i Mechatroników (SKNEiM). SKNiM wykazało się wieloma formami bardzo aktywnej działalności, z których najważniejszymi były: 

- uczelniane sesje naukowe, 

- wyjazdowe sesje naukowe połączone ze zwiedzaniem zakładów przemysłowych, elektrowni konwencjonalnych i atomowych, 

- uczestnictwo w międzynarodowych konferencjach naukowych organizowanych przez Akademię Podlaską w Siedlcach, 

- spotkania z zasłużonymi dla techniki ludźmi, 

- międzynarodowa wymiana studenckich kół naukowych między innymi z Uniwersytetem Technicznym w Ostrawie, 

- czynne uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych Uniwersytetów dla dzieci w wieku od 4 do 11 lat ( w Krakowie, Wadowicach, Trzebnicy i Płocku). 

Wzbogacająca wiedzę, możliwość poznawania ciekawych ludzi, ważnych obiektów przemysłowo – energetycznych, nawiązywanie kontaktów koleżeńskich była ogromną pozytywna wartością, która pozostawała w pamięci studentów na długie lata. Doświadczenia te można wykorzystać w dalszej pracy zawodowej.

Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości działalność ta znajdzie uznanie i poparcie nowych władz Uczelni oraz Instytutu Techniki i Studenckie Koło Naukowe Elektryków i Mechatroników będzie kontynuować realizację tego aktywnego funkcjonowania. 


Było nas wielu
niewielu pozostało,
którzy optymistycznie
- z dobrą przyszłością
nadzieje wiązało

This website was made with Mobirise