Cytowania


Indeks Hirscha – współczynnik określający wagę i znaczenie wszystkich prac naukowych danego autora, charakteryzujący jego całkowity dorobek, a nie tylko znaczenie jednej poszczególnej pracy, co czyni zwykły indeks cytowań. Tworzy się go poprzez uszeregowanie artykułów wg liczby cytowań wybranej pozycji, dla której liczba cytowań jest większa lub równa jej liczbie porządkowej.

Indeksu Hirscha (h-indeks) można wyliczyć przy pomocy różnych narzędzi:

  • wyszukiwarki Google Scholar
  • bazy Scopus
  • bazy Web of Science
  • programu Publish or Perish

Impact Factor (IF, współczynnik wpływu) to wskaźnik siły oddziaływania czasopism naukowych, obliczany corocznie na podstawie liczby cytowań rejestrowanych w bazie Web of Science Core Collection. Pomaga porównać czasopisma w ramach tej samej dyscypliny. 

Wskaźnik IF jest obliczany przez podzielenie liczby cytowań artykułów danego tytułu czasopisma w bazie Journal Citation Reports dla artykułów z dwóch poprzednich lat przez całkowitą liczbę artykułów, opublikowanych w tym czasopiśmie w analogicznych dwóch poprzednich latach.

Stosowany jest również pięcioletni IF obliczany w podobny sposób, ale pod uwagę brane są artykuły z pięciu poprzednich lat.

Tutaj można sprawdzić Impact Factor czasopisma. Jeżeli dany tytuł nie posiada wyliczonego IF lub 5yearIF, należy upewnić się czy jest rejestrowany w bazie Web of Science.

Instrukcje i szkolenia pomocne przy korzystaniu z bazy Web of Science są dostępne:

    Wskaźnik umożliwiający wyliczenie cytowalności czasopism i innych wydawnictw seryjnych. Obliczany jest poprzez podzielenie liczby cytowań z czterech ostatnich lat w stosunku do liczby wszystkich artykułów danego tytułu w tych samych czterech latach. tworzony jest na podstawie periodyków rejestrowanych w bazie Scopus.

    Google Scholar – ogólnodostępna wyszukiwarka publikacji naukowych, którą można przeglądać, poszukując cytowań. Indywidualnie prowadzony profil autora pozwala zarządzać i na bieżąco śledzić swoje wskaźniki bibliometryczne.

    Google Scholar mogą skorzystać z programu Publish or Perish – na stronie do pobrania.

    Scopus – baza bibliograficzno-abstraktowa z opcją wyszukiwania cytowań i sprawdzania indeksu Hirscha (H index) dla publikacji naukowych rejestrowanych w bazie Scopus.

    Web of Science – interdyscyplinarna baza bibliograficzno-abstraktowa, gdzie do każego rekordu dołączona jest bibliografia załącznikowa. Pozwala na wyszukiwanie cytowań w indeksowanej literaturze oraz stworzenie raportów cytowań. Raporty te dostarczają innych wskaźników, m.in. Indeksu Hirscha i liczby cytowań bez autocytowań.


    Aktualności: