Repozytorium Otwartych Danych Badawczych Uczelni Krakowskich (RODBUK)

Biblioteka Główna zachęca wszystkich pracowników naukowych UKEN do zapoznania się z funkcjonalnościami Repozytorium Otwartych Danych Badawczych Uczelni Krakowskich (instancja UKEN).

Zadaniem RODBUK jest gromadzenie, opracowanie, archiwizacja i udostępnianie w otwartym dostępie wszelkiego typu danych badawczych tworzonych przez pracowników naukowych i doktorantów w trakcie działalności naukowej. RODBUK realizuje politykę otwartej nauki (Open Science) poprzez stworzenie publicznie dostępnej platformy deponowania zbiorów danych badawczych umożliwiającej:

• zapoznanie się z badaniami prowadzonymi w krakowskich ośrodkach naukowych,
• przechowywanie różnego rodzaju zbiorów danych badawczych,
• szybkie dotarcie do informacji poprzez przyjazny interfejs wyszukiwawczy,
• najwyższy standard zapisu metadanych,
• uzyskanie stałego identyfikatora DOI dla każdego zbioru danych,
• znormalizowane cytowanie posiadanych danych,
• wybranie dla swojego zbioru danych jednej z licencji Creative Commons lub nadania innej,
• określenie embarga i udostępnienie ograniczonych plików w momencie wyznaczonym przezdeponującego.

Repozytorium jest zarejestrowane w re3data.org i OpenDOAR oraz spełnia wymagania dotyczące rozliczenia grantów Narodowego Centrum Nauki.

RODBUK pozwala na gromadzenie i udostępnianie danych badawczych z różnych dyscyplin i w różnych formatach. Dzięki temu dane są indeksowane i cytowane, co wpływa pozytywnie na ich upowszechnienie i promocję.

Repozytorium jest dedykowane naukowcom uczelni współtworzących projekt, którzy są zainteresowani udostępnieniem swoich danych badawczych.

RODBUK powstało w ramach współpracy 6 uczelni krakowskich: Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. Inicjatorem projektu była Rada Dyrektorów Krakowskiego Zespołu Bibliotecznego.

Wszystkie etapy deponowania danych, począwszy od zakładania konta, przez wybór licencji, po modyfikowanie zbioru danych zostały szczegółowo opisane w Przewodniku użytkownika (https://userguide.bg.agh.edu.pl/):

Wszelkie pytania prosimy kierować do Zespołu ds. RODBUK w składzie:

Agnieszka Folga: agnieszka.folga@uken.krakow.pl ; tel. 662-63-72

dr Elżbieta Twardy: elzbieta.twardy@uken.krakow.pl ; tel. 662-63-72

Miroslav Uram – administrator aplikacji: miroslav.uram@uken.krakow.pl ; tel. 662-63-74