POL-on / POL-on 2.0
POL-on jest to zintegrowany system informacji o szkolnictwie wyższym w Polsce, który wspiera pracę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Danych dostarczają wszystkie uczelnie, instytuty badawcze i instytucje naukowe w Polsce zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.
Najważniejsze obszary tematyczne systemu POL-on:
- Podstawowe dane jednostek naukowych i uczelni wyższych
- Rejestr uprawnień do nadawania stopni naukowych przez jednostki uczelni wyższych oraz instytuty badawcze i naukowe
- Zestawienie uprawnień do prowadzenia studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu kształcenia
- Ogólnopolski wykaz studentów
- Rejestr pracowników naukowych i nauczycieli akademickich
- Sprawozdawczość uczelni
- Wykaz działalności upowszechniających naukę
- Rejestry nieruchomości, infrastruktury, laboratoriów i aparatury
- Wykaz patentów i dokonań
- Ankieta jednostki
Polska Bibliografia Naukowa (PBN)
Polska Bibliografia Naukowa (PBN) jest jednym z modułów systemu POL-on. PBN gromadzi informacje o dorobku polskich naukowców i polskich jednostek naukowych. Instytucje oraz użytkownicy indywidualni mogą prowadzić w PBN swoją bibliografię naukową.
Przechowuje katalog osób w oparciu o system POL-on 2.0, który zbiera dane o zatrudnianych pracownikach nauki, a także stopniach naukowych polskich naukowców. Katalog ten stanowi pokaźne, jednakże nie wyczerpujące źródło informacji o autorach. Dodatkowo każdy zainteresowany może zalogować się w systemie i podając swój numer PESEL utworzyć w systemie rekord autora.
Dane zebrane w module Repozytorium PBN zintegrowane są Profilem Instytucji. Profil Instytucji stanowi pakiet funkcjonalności dedykowany Importerom Publikacji, czyli instytucjonalnym użytkownikom PBN. Funkcjonalności te są dostosowane do przyszłej ewaluacji. Istnieje możliwość powiązania publikacji istniejących w zasobach PBN (w ogólnodostępnym repozytorium) do Profilu Instytucji, co jest równoznaczne z obecną sprawozdawczością. Publikacje z Profilu Instytucji są publikacjami, które będą poddawane ewaluacji.
Ludzie Nauki
Portal Ludzie Nauki to łatwy dostęp do polskiej nauki dla wszystkich obywateli. Tworzony jest, aby realizować zadania państwa w zakresie upowszechniania osiągnięć polskiej nauki.
To dane, które pochodzą z raportów uczelni, szkół wyższych i instytucji nauki. Są one wprowadzane do systemów, takich jak POL-on czy Polska Bibliografia Naukowa.
Konto na portalu Ludzie Nauki może założyć każda osoba, która ma numer PESEL. Profil natomiast dostępny jest tylko dla osób pracujących naukowo. Podczas pierwszego logowania do portalu konto utworzy się automatycznie.
Academia.edu
Serwis społecznościowy dla naukowców. Platforma Academia.edu umożliwia dystrybucję i udostępnianie treści badań naukowych, w tym także poprzez deponowanie artykułów i fragmentów książek metodą self-archiving w repozytorium.
ResearchGate
ResearchGate to międzynarodowy, bezpłatny serwis społecznościowy, skupiający aktualnie ponad cztery miliony naukowców ze 196 państw.
Każdy zarejestrowany naukowiec może zamieszczać tutaj swoje prace naukowe, wykłady, referaty lub artykuły (metoda self-archiving). Użytkownicy mogą korzystać zarówno z baz typu open acces jak również z tysięcy innych mniejszych źródeł, które oferują łącznie około 35 milionów haseł. ResearchGate pozwala między innymi na bieżąco śledzić działalność naukową innych użytkowników, tworzyć blogi oraz korzystać z grup dyskusyjnych.
W serwisie działa także mechanizm rekomendacji tzn. można polecać publikacje wykazujące podobieństwo tematyczne do własnych opracowań, a także użytkowników o zbliżonym profilu działalności naukowej.