Listopad w Bibliotece Głównej

Zachęcamy do korzystania z Czytelni Głównej

Czytelnia Główna BG znów zaprasza Pracowników i Studentów UKEN. Czeka na nich:

  • 80 wygodnych stanowisk do samodzielnej pracy, w tym
  • 2 stanowiska komputerowe dla osób niedowidzących,
  • 3 stanowiska komputerowe ze skanerem,
  • 1 stanowisko komputerowe z drukarką,
  • 1 stanowisko z komputerem,
  • stanowisko komputerowe do korzystania z cyfrowej wypożyczalni Academica oraz
  • stanowisko do odczytu mikrofilmów.

W Czytelni działa system klimatyzacji. Cała Biblioteka posiada opisy wykonane alfabetem Braille’a. Niebawem pojawi się tutaj mapa tyflograficzna, przygotowana we współpracy z Biurem ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Od rozpoczęcia roku akademickiego Czytelnię Główną odwiedziły 632 osoby, należy przy tym pamiętać, że funkcjonowanie agendy było ograniczone ze względu na szkolenia biblioteczne.

Fot. M. Kania. Czytelnia Główna BG UKEN.

 

 

Regulamin Repozytorium UKEN

Ukazał się zaktualizowany regulamin Repozytorium UKEN. Dokument jest udostępniony pod linkiem:

 

Czytelnia internetowa IBUK Libra

Nieustannie zapraszamy do korzystania z usługi IBUK Libra. Czeka na Państwa mnóstwo książek w postaci cyfrowej.

 

 

 

 

Szkolenie biblioteczne dla studentów studiów II stopnia (magisterskich)

Od 2019 r. każdego listopada prowadzone są szkolenia biblioteczne dla studentów 1 roku studiów II stopnia. Kurs ma na celu zapoznanie studentów z katalogami centralnymi oraz bazami danych, które stanowią pomoc w opracowaniu bibliografii do prac magisterskich. Omawiane są różne funkcjonalności baz oraz strategie wyszukiwawcze pozwalające na jak najlepsze wykorzystanie e-zasobów do celów naukowych. Szkolenia odbywały się online za pomocą platformy MS Teams oraz stacjonarnie w Czytelni Głównej. Przeszkoliliśmy 843 osoby.

 

 

 

 

 

Szkolenia z baz danych dla grup seminaryjnych

Każdego roku odbywają się szkolenia przygotowane z myślą o potrzebach studentów realizujących konkretne tematy w ramach prac dyplomowych. Pracownicy naukowi prowadzący seminaria licencjackie i magisterskie mogą zgłosić zapotrzebowanie na jednorazowe spotkanie, podczas którego omawiane są różne narzędzia pomocne w pisaniu prac dyplomowych. W listopadzie przeprowadziliśmy 4 takie spotkania.

 

Akcja Bookcrossing trwa

Bookcrossing nie jest w naszej Bibliotece niczym nowym, warto jednak zwrócić uwagę na jego nową popandemiczną i poremontową odsłonę, gdyż w związku z selekcją zbiorów w ramach akcji na korytarzowe regały trafiają prawdziwe perełki. W okresie wakacyjnym zubytkowaliśmy ponad 8 000 książek, które mogą zasilić prywatne biblioteczki naszych Czytelników 😉

Fot. E. Twardy. Pólki akcji Boockrossingu.
Fot. E.Twardy. Bookcrossing w BG UP.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa “Nowości Biblioteki Głównej”

W holu głównym ponownie została uruchomiona stała wystawa książek. Po przerwie spowodowanej remontem w przeszklonej gablocie nasi Czytelnicy znajdą nowości biblioteczne spod znaku: “warto przeczytać”. Stała wystawa służy upowszechnianiu czytelnictwa oraz wiedzy na temat piśmiennictwa Pracowników naszej Uczelni.

Fot. P.Milc. Wystawa “Nowości w Bibliotece Głównej”.

Wystawa “O Słowacji interdyscyplinarnie”

Biblioteka Główna przygotowała również wystawę prezentującą prace poświęcone Słowacji. Wśród zaprezentowanych książek znalazły się zarówno opracowania historyczne, geograficzne, jak i słowackie dzieła literackie znajdujące się w zbiorach naszej Biblioteki. Wystawa zlokalizowana w holu BG UKEN powstała jako wydarzenie towarzyszące konferencji Koła Naukowego Politologów pt. “O Słowacji dyscyplinarnie”, która odbyła się 23 listopada br.

Fot. E.Twardy. Wystawa “O Słowacji interdyscyplinarnie”.
Fot. E.Twardy. Wystawa “O Słowacji…”.

 

 


Aktualności: