Spotkania autorskie organizowane w ramach 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie – sprawozdanie

Byli z nami znani i cenieni: Kasdepke, Kosik, Davis

W ramach 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w dniach od 23-23 października 2019 odwiedzili Uniwersytet Pedagogiczny cenieni autorzy polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej, ale również znane osobistości zagranicznej sceny literackiej i muzycznej. Jednym z gości był GRZEGORZ KASDEPKE, bez wątpienia najchętniej czytany polski pisarz książek dla dzieci, który spotkał się ze studentami kierunków pedagogicznych i filologicznych naszego uniwersytetu. Podczas spotkania opowiadał słuchaczom o roli literatury w życiu dziecka, a jego pełne humoru teksty wywoływały co chwilę uśmiech na twarzach społeczności akademickiej. Spotkanie poprowadziła p. dr Anna Zadęcka–Cekiera.

Równie tłumie przywitała młodzież ze szkół podstawowych autora powieści fantastycznych RAFAŁA KOSIKA. Spotkanie z pisarzem było bardzo dużym wydarzeniem dla uczniów, o czym świadczył duży aplauz ponad 400 osobowej grupy młodych ludzi na powitanie pisarza. Prelegent opowiedział o sobie jako pisarzu, grafiku oraz wydawcy, mówił także o swojej twórczości, w tym o najnowszej części przygód Felixa, Neta i Niki „(nie)Bezpieczne Dorastanie”, warsztacie pracy i zainteresowaniach czytelniczych. Modratorem spotkania był p. Bartosz Jakubek.

Po zakończonym spotkaniu Pan Rafał Kosik podpisywał książki przyniesione przez młodych czytelników.

W murach uczelni pojawił się także DARYL DAVIS czarnoskóry muzyk grywający czasami z Chuckiem Berrym, przemierzający Amerykę, aby pogawędzić z dygnitarzami z Ku Klux Klanu i neofaszystami. W swoim wystąpieniu opowiadał o swojej pracy nad rozwiązywaniem problemów rasowych w USA. Z uwagi na ogromne zainteresowanie przybyłych na spotkanie uczestników zostało ono przedłużone, a Daryl odpowiadał cierpliwie na każde z pytań.

Tegoroczne spotkania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, bowiem w ciągu dwóch dni odwiedziło uniwersytet ponad 1000 osób.

Wydarzenia zostały zorganizowane przez Bibliotekę Główną we współpracy z Instytutem Filologii Polskiej oraz Pedagogiki Przedszkolnej i Szkolnej.

Autor tekstu: Karina Olesiak