Luty-marzec w Bibliotece Głównej

Rozwój osobisty z Biblioteką Główną i Biurem Karier i Współpracy z Absolwentami UKEN

W lutym w holu naszej Biblioteki pojawiła się nowa gablota, a w niej książki wybrane przez naszych doradców zawodowych z Biura Karier i Współpracy z AbsolwentamiPublikacje mają służyć, przede wszystkim naszym studentom, w rozwoju osobistym i zdobywaniu wiedzy na temat budowania własnej kariery.

Aby wypożyczyć książkę,  należy mieć aktywne konto w Bibliotece Głównej, a potem wystarczy poprosić o nią w Wypożyczalni. Prezentowane w gablocie książki są częścią większej kolekcji Akademickiego Biura Karier, która dostępna jest w naszych zbiorach.

 

 

Weźże zobacz(!), czyli wystawa “Słownik krakowsko-polski” 

Dogadajże się z krakusem. […] Krakusy [i okolica, dosyć szeroka nawet] nie wychodzi na dwór. Oni wychodzą na pole. O! To pole do walki o słuszności pola. „Krakusy mieszkały we dworach i wychodziły na pole, a te inne, to w polu mieszkały i łaziły na dwór”. Kto z nas nowych się o to nie kłóci?

W marcu zaprosiliśmy do zwiedzenia wystawy “Słownik krakowsko-polski”, która została zorganizowana w holu przy Wypożyczalni. Obok najstarszych słowników znajdujących się w zbiorach biblioteki, jak np. Słownik Lindego z 1854 r., zaprezentowano także najpopularniejsze zwroty i wyrażenia charakterystyczne dla języka mieszkańców Krakowa i okolic.

Uczyłam się kupować keks, a nie cwibak i bułkę paryską, a nie wekę, usiłowałam się przyzwyczaić do pieszczotliwych „niuńków” oraz  odzwyczaić się od zgorszenia swobodnym używaniem słowa „buc”, które w Warszawie nie oznacza tego, co myślicie, krakowiacy, tylko głupka i niedojdę.

Fot. P. Milc: Wystawa w holu BG UKEN


 

 

 

 

 

e-Duke Journals w Duke University Press – dostęp testowy

Uruchomiliśmy także dostęp testowy do kolekcji e-Duke Journals w ramach zasobów Duke University Press.

Kolekcja e-Duke Journals to interdyscyplinarny zbiór  57 czasopism będący  jednym  z najbardziej prestiżowych, niezależnych zbiorów czasopism akademickich na świecie..

Dostęp do kolekcji możliwy jest w ramach sieci adresów IP uczelni lub zdalnie z komputerów domowych i urządzeń mobilnych (poprzez usługę VPN). Wszelkie informacje odnośnie dostępu do usługi VPN znajdują się na stronie Biblioteki Głównej.

Dostęp do e-Duke Journals potrwa do 11 maja 2024 r.

 

 

 

 

Konferencja naukowa: Cyfrowe repozytoria naukowe: narzędzia, funkcje, kierunki zmian. Dziesięciolecie Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego (RUJ) [14-15.03.2024 r.]

Pracownicy Biblioteki wzięli udział w dwudniowej konferencji naukowej zorganizowanej przez Bibliotekę Jagiellońską. Program wydarzenia skupiał się na zagadnieniu otwartości nauki, systemu zarządzania nauką oraz strategii poprawiania widoczności uczelni w środowisku międzynarodowym.

Łukasz Wawer, Wicedyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Marek Michajłowicz, Wicedyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji, omówili Nowy model zarządzania dorobkiem naukowym w systemach MNiSW. Dr Przemysław Wewiór z Ośrodka Przetwarzania Informacji wygłosił przemówienie Polska Bibliografia Naukowa – planowane zmiany w zarządzaniu danymi publikacyjnymi.

W ramach konferencji odbyło się także kilka paneli dyskusyjnych:

 • Ewolucja systemu zarządzania nauką na Uniwersytecie Jagiellońskim – od otwartego dostępu przez sprawozdawczość i analitykę po widoczność międzynarodową
 • Przed i po! Sprawnie działające repozytorium jako wspólny mianownik sukcesu transformacji cyfrowej w wiodących polskich uczelniach
 • Krajowa infrastruktura badawcza EOSC-POLSKA
 • Gromadzenie i otwieranie danych badawczych – szczególna rola rozwiązań open source
 • Przekraczanie granic. Jak odpowiednie narzędzia i idee pozwalają uwolnić potencjał nauki i badań w ujęciu krajowym i międzynarodowym – od uczelnianego repozytorium do systemu CRIS

 

Tydzień E-Książki

Z okazji Tygodnia E-Książki 2024 Wydawnictwo Naukowe PWN przygotowała na platformie Ibuk.pl dla czytelników dodatkowych publikacji z następujących kategorii:
 • literatura faktu,
 • literatura popularnonaukowa,
 • poradniki,
 • literatura kobieca,
 • literatura piękna,
 • literatura dla dzieci i młodzieży,
 • literatura dla dorosłych.
Dodatkowe tytuły dostępne są na platformie Ibuk, z której można korzystać zarówno na komputerach uczelnianych, jak i w domu.

Prace porządkowe w Magazynie Głównym

W lutym, podczas gdy studenci odpoczywali na feriach zimowych, nasi bibliotekarze nie próżnowali. Trwały prace porządkowe w magazynie głównym, podczas których przesunęliśmy jedenaście tysięcy książek. Dzięki temu kolejna partia egzemplarzy, które były niedostępne z powodu remontu, znów są gotowe do wypożyczenia przez Czytelników.
Równocześnie cały czas trwają też prace selekcyjne, pozwalające wycofać z regałów publikacje zdezaktualizowane, które nie są już przydatne studentom, a uzyskane miejsce pozwala na zakup nowości, zwłaszcza dla studentów nowych kierunków w ofercie dydaktycznej Uczelni.

Aktualności: