V edycja Małopolskiego Konkursu Wiedzy o Kulturze i Historii Stanów Zjednoczonych – sprawozdanie

W dniach 10 i 12 grudnia 2019  na Uniwersytecie Pedagogicznym odbyła się  V edycja Małopolskiego Konkursu Wiedzy o Kulturze i Historii Stanów Zjednoczonych organizowanego przez Bibliotekę Główną, przy wsparciu merytorycznym Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.

Uczniowie  szkół podstawowych i ponadpodstawowych odpowiadali w formie ustnej i pisemnej na pytania przygotowane przez ekspertów z Konsulatu Generalnego USA w Krakowie. W jury zasiadali Amy Steinmann, Konsul ds. Prasy i Kultury, Janina Galas (American Center Cracow) Joanna Pottle  (Fulbright Researcher), Justin Little Consul Intern – General Consulate.

10 grudnia  trzyosobowa drużyna z Zespołu Szkół nr 3 w Limanowej pokonała kilkanaście innych reprezentacji, a 12 grudnia  konkurs w kategorii liceów wygrało VI Liceum Ogólnokształcące w Krakowie. Uczestnicy wykazali się imponującą wiedzą o amerykańskiej historii, kulturze, geografii i polityce. Pytania, przygotowane przez redakcję „Zoom in on America”, oparte były na materiałach ukazujących się w tym elektronicznym miesięczniku.

Do konkursu przystąpiło 64 uczniów z 24 szkół województwa małopolskiego.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 12 grudnia z udziałem władz uczelni: Prof. Bogusława Skowronka – Prorektora ds. Kształcenia, Patricka  T. Slowinskiego – Konsula Generalnego USA w Krakowie oraz Pani Kariny Sękowskiej  – przedstawiciela Firmy Pocketbook, Sponsora.

W kategorii szkół podstawowych (kl. VII, VIII) zwyciężyły zespoły reprezentujące poniższe placówki:

• I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 3 w Limanowej

Weronika Pażucha

Magdalena Nowak

Patryk Adamczyk

Nauczyciel Pani: Joanna Fiejtek

• II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 z Bochni

Rebeka Transue

Kinga Brennan

Nauczyciel: Jolanta Śmiałek

• III miejsceSzkoła Podstawowa z Kamienia

Jakub Tyrpa

Grzegorz Kraczka

Mateusz Górecki

Nauczyciel: Joanna Mach

W kategorii szkół średnich/ponadpodstawowych zwyciężyli:

• I miejsce: VI Liceum Ogólnokształcące w Krakowie

– Ewa Galica

– Katarzyna Kadula

– Aleksandra Maziarka

Nauczyciel: Dorota Szczepankiewicz

• II miejsce: I Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie

– Agnieszka Kowalik

– Aleksandra Słowik

– Michał Ulczok

Nauczyciel:  Małgorzata Mędela

• III miejsce: Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych w Krakowie

– Mateusz Kosek

– Małgorzata Kukiełka

– Marcin Murzyn

Nauczyciel: Joanna Barteczko-Kocjan

W ramach wydarzenia zostały przygotowane następujące wykłady w języku angielskim:

The formation and Life Cycle of Stars – mgr Emily Kosmaczewski (UJ);

Going to the Land of Opportunity. Migration to America from the 15th century  –  prof. Artur Piskorz  (IN UP);

Entrepreneurship – Amy Steinmann – Konsul ds. Prasy, Kultury  Konsulat Generalny USA.

Nagrody dla laureatów ufundowali: Uniwersytet Pedagogiczny, Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Firma PocketBook.

Gratulujemy Zwycięzcom i zapraszamy do udziału w konkursie już za rok!